Svi modni trendovi za 2019. godinu!
Kao i uvijek, svoj izvještaj o trendovima za novu godinu, počeću “udžbeničkim” redoslijedom, pa ću u prvom dijelu modnih preporuka i prognoza za 2019-u, govoriti o najsporednijim važnim stvarima na svijetu – bojama i uzorcima, a potom ću se baviti predikcijama koje se bave formama, krojevima, modnim dodacima i MUST HAVE komadima!
Sve navedeno jesu preporuke dva najveća autoriteta kada je posrijedi fešn statistika i analiza, a to su Institut za Boje PANTONE kao i PINTEREST, jedna od najpopularnijih društvenih mreža za razmjenu modnih ideja i uopšte inspiracije u polju estetike, recimo to tako.
Što se tiče Pantone diktata, tu su stvari kristalno jasne!
Njihova paleta boja koju kreiraju sezonski, kao i “svečano proglašenje” BOJE GODINE svakog decembra, jesu dva parametra od kojih polaze kako modni dizajneri, tako i grafička i arhitektonska scena, kozmetička industrija i zapravo svi oni kreatori u čijim krajnjim proizvodima vizuelni identitet igra veliku ulogu. Obzirom da su još od prošle godine svi opsesivno počeli slijediti ovaj diktat, vjerovatno ste već i upratili da je boja godine za 2019-u takozvana LIVING CORAL, pa ću se ja pozabavati širom paletom boja koja obuhvata prateće nijanse koje na najbolji način podržavaju ovu vodeću, ali i slijede uobičajene Pantone formule koje nude analogne i komplementarne tonove osnovnoj boji, ali i nezaobilaznu grupu neutralnih nijansi.
Pa, idemo redom, LIVING CORAL – kako joj i samo ime kaže, živahna, jarka, sočna boja korala (kombinacija lubenice, breskve i kajsije, i očigledno zlatne ribice) sa zlatnim podtonom koji joj daje mek izgled – prikazana je na zvaničnoj Pantone objavi u svom prirodnom staništu, tirkizno plavom moru i to je zapravo ta komplementarna nijansa, koja daje najefektniju kombinaciju sa koralnom, i pojavljuje se na nekim od Pantone planera i ključeva za kombinovanje.
Analizirajući koje su to tirkizno plave nijanse “Pantonci” poredali na svojim swatch karticama, uspjela sam pročitati njihove sitnim slovima napisane nazive i otkrila da su posrijedi AQUA SPLASH i SPEARMINT, tako da su to skriveni aduti kojima se trebate služiti u novim trendovskim pohodima.
Osim skrivenih, tu su i gore pomenuti zvanični aduti, paleta koju čine analogne boje koralnoj: jarka crveno narandžasta imenom FIESTA, zatim tamna bogata crveno smeđa nijansa JESTER RED, pikantna žuto narandžasta boja indijskog šafran TURMERIC, još jedna žuta, jasen iliti ASPEN GOLD, i egzotična zlatno žuta naziva MANGO MOJITO, i naposlijetku ružičasta boja PINK PEACOCK koja zatvara krug analognih. Tu se ušunjala i jedna nježna roskasto lilkasta nijansa SWEET LILAC.
Od komplementarnih boja tu je par zelenih i plavih nijansi (iako iz ove palete izostaje tirkizna koju sam već pomenula, obavezno računajte na nju). Još jedna prirodna boja jeste paprikasta PEPPER STEM, kao i maslinasta boja mahovine koja se provlači svake godine kroz nezaobilazne military trendove, te karamelasto smeđa TOFFEE i jarka plava iz kraljevske porodice PRINCESS BLUE.
Paletu zatvaraju četiri neutralne nijanse apsolutno primjenjive u klasičnim „everyday fashion“ strukturama, to su nježne kremaste bež nijanse SOYBEAN i SWEET CORN, te kontrastne ponoćno plava ECLIPSE i bezvremenska i doslovno stamena BROWN GRANITE.
Ova paleta, naravno, može da vam posluži kao vodič, ali svakako treba da slijedite svoj stil i u okviru njega koristite ovakve prijedloge isključivo kao inspiraciju i pomoćne alatke u kreiranju jedinstvenog i autentičnog modnog izričaja.
S tom bih kliše konstatacijom završila sagu o bojama pa ću ostatak modnih prijedloga pokušati sažeti i biti malo konciznija.
Što se tiče uzoraka koji nas očekuju u 2019-oj, modni analitičari držali su se prostog matematičkog pokazatelja o boju pretraga ključnih pojmova na PINTERESTU, čiji se procenat najviše povećao tokom 2018e godine (naročito u posljednjem kvartalu) kao i motiva, krojeva i detalja koji su predstavljeni na modnim revijama za sezonu proljeće/ljeto 2019.
Sudeći prema tim kriterijima, vodeći uzorci su floral, neprolazne tufne i pruge, kao i animal print ali isključivo KROKO, SNAKE I KORNJAČEVINA, dok leopard polako ali sigurno izlazi iz mode pa sad lijepo možete pobacati sve što ste kupili prošle godine 🙂
Jedan retro povratnik je psihodelični TIE DYE uzorak koji ćemo, sudeći prema modnim preporukama sa modnih revija najviše sretati, ne na pamučnim majicama kao što je to bio trend 80ih i 90ih, nego na hipijevskim krojevima predimenzioniranih maxi haljina i kombinezona.
Još jedan vrlo zanimljiv uzorak, čije me prisustvo na ovom must have spisku jako obradovalo jeste AFRIČKI VAX print kojem sam posvetila svoj najobimniji modni članak na stranici Afrika, majka boja i uzoraka.
Sa druge strane, u modi će biti i (meni takođe među omiljenim modnim izričajima) minimalizam prikazan u monohromatskom odijevanju.
Što se tiče materijala, u vođstvu su svila i saten naročito topići, bluzice, te dva prošlogodišnja trenda crochet (heklano) kao i tzv popcorn kardigani i veste od vune. Od modernijih materijala tu su svakako plastični providni kabanice i mantili ali i pvc cipelice. Od party detalja tu su nezaobilazne šljokice i perje.
Krojevi su, s jedne strane decentni, iskazani kroz zatvorene ukrugle ili čamac izreze uz vrat i maxi (ne midi) suknje do članaka koji naglašavaju i potenciraju moć, skriveni seksepil i ženstvenost kroz pokrivenost, a sa druge strane raskošnost kroja kroz karnere, volane, zvonaste i puf rukave koji su nas već odavno opčinili i ne planiraju nas otpčinjavati!
Ista stvar je i sa plise suknjama raznih materijala, vunenih, te od prave ili vještačke kože, sa lak uzorkom, i jedini novitet je dužina, a to su kratke plisirane suknje čiji vrckavi rub izviruje ispod dugačkih vesta ili sakoa.
Jedan dosadan trend koji nas ne napušta ni 2019-e su kimona i udobni kardigani, ali i nešto pragmatičnija i seksepilnija verzija pomenutih, u vidu wrap haljina.
Iz reda strogih krojeva, tu su na moju neizmjernu radost i trodijelna odijela, strogi sakoi, ali oplemenjeni egzotičnim bojama i uzorcima, poput floral printa.
I za kraj, jedan grozan trend koji je već počeo svoju planetarnu popularnost zahvaljujući Kardashianskoj trash modi, a to su zauvijek grozne “BICIKLISTIČKE” bermude kojima je mjesto samo na biciklu ili gdje god idete da se namjenski znojite, ali eto nažalost ćemo i tu glupost morati trpiti zajedno sa onim džombastim ružnim patikama i sve to tako u kombinaciji sa nekim lepršavim bluzama, haljinama, sakoima,… sve u svemu, tu – meni zauvijek neshvatljivu – odu jednoj novoj modnoj struji koju nazivam kontejnerska, jer ne znam kako drugačije da okarakterišem nastojanje da izgledaš što gore i spojiš nespojivo (ali ne u onom starom dobrom smislu te riječi, nego najgorem mogućem), da spojiš doslovce BILO ŠTA (vjerovatno zato jer ne znaš iskombinovati ništa smisleno) pa se onda još drzneš tu besmislicu proglasiti trendom, i što je najgore, svi se “prime” na tu foru jer ju je tako lako kopirati – pa svi se znaju obući ružno, zar ne!
- info@imaxtree.com
Od “IT” modnih dodataka tu su svakako naočale (naročito ovalnog oblika), te nakit i torbice sa uzorkom kornjačevine, zatim nakit od kože i torbice od bambusa koje su prošle godine satrale narod, pa će i ove – njih za razliku od leoparda još ne morate bacati.
Što se tiče obuće, udobne patike, gore pomenuti ružni džombasti DAD model, biće ublažen nešto decentnijim siluetama poput patika koje suj bile popularne 80ih, tzv TENISICE iliti teniske, ali sa zanimljivim detaljima poput šarenog đona pertli i slično.
Još jedan prošlogodišnji trend se nastavlja i ove godine, to su western modeli gležnjarica sa cut out detaljima, kao i providne pvc i mrežaste cipele i čizmice. Od noviteta, to su cipele sa četvrtastim vrhom, koje će s trona zbaciti špic, te modeli od sjajnih tekstila, satenske papuče i sl, te sandale i espadrile od kanapa, rese i perje, i jedan poseban evergreen koji ili voite ili mrzite – klompe!
I to bi sada zaista bilo sve ono što stručnjaci preporučuju za modnu 2019-u, od glave do pete, i ja se nadam da ste sebe pronašli u nekom od ovih trendova, jer treba da nosite samo ono u čemu prepoznajete sebe!
SREĆNO sa modiranjem!
AUTOR: Bojana Mutić
POST A COMMENT
You must be logged in to post a comment.